Time and Materials to fraza stosowana zazwyczaj w umowach, których przedmiotem jest projekt, którego zakresu nie można dokładnie zdefiniować.
Definicja Time and Materials
Termin często używany jest w przypadku tworzenia tzw. umów godzinowych, kiedy wykonawca/zleceniobiorca rozlicza swoją pracę na podstawie faktycznie przepracowanego czasu.
Takie umowy zazwyczaj stosuje się w przypadku, gdy ilość i zakres prac są trudne do określenia lub gdy oczekuje się, że wymagania projektowe zmienią się w trakcie ich realizacji.
Zleceniodawca w takiej umowie zobowiązuje się do zapłaty wykonawcy wynagrodzenia na podstawie ilości roboczogodzin poświęconych przez wykonawcę i jego podwykonawców na pracę nad przedmiotem umowy pomnożoną przez ustaloną stawkę.
Ilość godzin × Stawka wynagrodzenia
Zalety umowy T&M:
- Jakość projektu jest wyższa.
- Brak konieczności definiowania każdej funkcji na samym początku.
- Klient/Zleceniodawca ma możliwość ingerowania w kształt projektu przez cały czas.
- Zakres prac jest zmienny w zależności od potrzeb i okoliczności.
Umowa Time & Materials jest przeciwieństwem umów Fixed-price, w których koszty określa się sztywno na samym początku i nie zmienia się zakresu prac.
Time and Materials po polsku?
Time & Materials nie „dorobił” się jeszcze szeroko stosowanego polskiego tłumaczenia, chyba że uznać „Czas i Materiały” jako jego prawidłową formę. Jeśli masz pomysł, w jaki sposób powinno się tłumaczyć ten termin, daj znać w komentarzu!
Jesteś zainteresowany współpracą przy wdrożeniu rozwiązania e-commerce opartego o Magento? Skontaktuj się z nami na Ageno.pl!